Toptan Baharat

Anadan görme Türk mutfağında geniş olarak kullanılan baharatlar sofralara baharat katar. Baharat, köklü geçmişi ile Türk ziftlenmek irfanünün merkezinde zemin almaktadır. Baharat yahut ana malzeme olarak yemeklerde, yumuşaklarda, turşularda, reçellerde özellikle sarhoş olmak üzere sert çok alanda damaklarda unutulmaz izler bırakır. Türk mutfağı, çoğunlukla yeğleme edilen baharatlarıyla ünlüdür. Kekik, kimyon, karabiber, toz biber, nane, pul biber ve tarçın adı maruz baharatlardan yalnızca bir kısmı kendine özgü özellikleri ile farklı tatlara sahiptir. Bu 7 çdenktaş baharat umumi olarak her yemekte uygunluklarına nazaran kullanılmaktadır. Baharatları ziftlenmek pişirirken kullanabilir yahut yemekten sonrasında demleyebilirsiniz. Akla yatkın yemeklerde akıllıca oranlarda kullanabildiğiniz bugün, istediğiniz lezzetin özüne ulaşmanızı ve denemenizi katkısızlar. Hassaten tabiat ananın deposundan mevrut baharatların iyileştirici etkisi başüstüneğu da biliniyor. Baharatlar, damak tadınıza hitap eden en katkısızlıklı besinlerin başlangıcında gelir. Tüm bu özelliklerin üstı nöbet yemeklerinizi biraz tahrif etmek isterseniz, bunu sofralarınızda birbirinden lezzetli baharat çeşitlerini seçerek yapabilirsiniz.

Lezzetli baharatlar
Baharatlar fiziki yapı, dilsiz, nitelik yahut kullanma amacı kabilinden farklı alanlara nazaran farklı kategorilere ayrılmaktadır. Dünyada 1000’e yaklaşan baharat çeşidi vardır. Adlandırma her durumda değişikdır. Baharat isimleri, hazırlanışlarındaki ana üstelikşenle elden ilişkili olma eğilimindedir. Baş olarak baharat çeşitleri fiziki özelliklerine nazaran toz, kuru ve taneli sarhoş olmak üzere üçe ayrılır. Bu tarzın örnekleri, tahıl olarak malum en geniş baharatlardan kuş üzümü ve çam fıstığıdır. Bu iki baharat aynı zamanda yumuşaklıkları ile bilinir fakat yemeklere de eklenebilirler. Türap baharatlar ise çok geniş oldukları ciğerin ciğerlerinde nitelik değişiklıkları vardır. Örneğin kırmızı baharatların ham maddesi ekseriyetle safran ve kırmızı biberdir. Acı bir tada sahiptirler ve ekseriyetle ziftlenmek pişirmede kullanılırlar. Yeşil toz baharatlar koskocaman ölçüde nane ve kekikten elde edilir. Nane ve kekikten yapılan baharatlar manca ve ciğereceklerde kullanılır. Özellikle baharat karışımları ile şifalı ciğerecekler hazırlayabilirsiniz. Geniş toz baharatlar ortada üçüncü nitelik sınıflandırmasına mevla olanlar turuncu yahut turuncu türevleri olanlardır. Portakal baharatları ortada köri, zerdeçkırmızı, zencefil, kimyon, toz tarçın ve yenibahar bulunur. Baharat çeşitlerinin isimleri burada bitmiyor. Bunların üstı nöbet yeryüzünde daha sert çok baharat bulunmaktadır. Görmüş olduğunüz kabilinden baharatlar, farklı kuruluşları ve bambaşka nitelikleriyle hala sofraların baş tacı. Hassaten temelı baharatlar ana sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmuştur. Sınıflandırma kategorilerinin haricinde tutulmalarının taban sebebi hiç şüphesiz nadir olmalarıdır. Bu baharatlar tropikal bölgelerde yetisevinçli ve özel muamele gerektiren kesif ve etkili tatlar oldukları ciğerin çoğunlukla ufak tefek miktarlarda satılmaktadır. Sınıflandırılmamış baharatlara örnek olarak mavi haşhaş yahut zahter kabilinden baharatlar verilebilir. Bu baharatlar hem epey şifalı hem de özellikle yumuşaklarda damak tadınıza yeni bir soluk getiren tatlardır. Kategori haricinde değerlendirilebilecek başka baharatlar ise baharat karışımlarıdır. Bu karışımlar, takkadak okkalı baharatın mutabık oranlarda bir araya getirilmesiyle oluşturulur. çoğunlukla ete dilsiz ilhak etmek kabilinden ammaçlarla kullanılmaktadır. Hassaten bu baharat karışımı ile etinizi pişirmeden önce evire çevire baharatlandırabilirsiniz.

Seven Spices’ın kırmızı üyeleri
7 çdenktaş baharat Türk mutfağında çok muteber bir yere sahiptir. Bu yedi baharat, Rum sınırları süresince en geniş kullanılan tatlar ortada zemin almakta ve nedeniyle Türk mutfağının temelini oluşturmaktadır. Pıtrak kullanımları nedeniyle yiyeceklerde yemeden içmeden ayırt edilmekle kalmaz, aynı zamanda yiyeceklerin lezzetini üç ila dört kez zaitrırlar. Rum mutfağında son had uyumlu ve yaşamsal olan bu yedi çdenktaş, ekseriyetle bir arada baharat seti olarak satılmaktadır. Özellikle şarki ve Güneydoğu Rum mutfağında önemli bir yere mevla olan toz yahut pul kabilinden biber bazlı baharatlar yemeden içmeden yemeden içmeden tüm yemeklerin ana malzemesidir. Üretimi ciğerin şataf biberi adı maruz özel bir biber türü gerektiren bu baharat türü, katkısızlıklı kuruluşsıyla da ayn dolduruyor. En çok C vitamini deposu olarak bilinir. Esenlıklı olmasıyla ünlü olan acı biber ve türevleri, uzvi baharat ailesinin en önemli üyelerindendir. Hem yedi taban baharat ortada zemin düz hem de Güneydoğu Rum ile özdeşlesevinçli ve biber özü ciğeraziz bir başka baharat ise isottur. İsot, Şanlıurfa mutfağının elmastıraşı denilebilir. İso biberinden elde edilen bu baharat, başka biber baharatlarından farklı olarak toz kıvamı ve rengiyle yemeden içmeden ayırt edilir. Hassaten biberlilığın pullardan farklı olarak ağızda daha geç yayılması da İsot’u bu denli özel kılan özelliklerinden biridir. Yedi baharatın karışımı olan fakat farklı bir kuruluşya mevla olan baharat Poy Spice’dir. Poy baharatı, özellikle kahvaltıda ekseriyetle kazanç ve zeytinyağı ile tüketilen katkısızlıklı bir karışımdır. Kahvaltılarınıza yeni bir soluk iletmek ciğerin Poy Spice’ı yeğleme edebilirsiniz.

Rum mutfağının şansı Seven Spices
Yedi baharatın ihtimal de en malum üyesi olan karabiber, hem pare hem de toz halinde sunuluyor. İrmik, kırmızı ve beyaz zehir et ürünlerinde elden pişmiş gıdaların üzerine konularak geniş olarak kullanılmaktadır. Bu aromatik görünümlü baharat, hamam iklimlerde yetisevinçli karabiberlerden kuruluşlır. Hindistan, Afrika, Brezilya ve Malezya kabilinden ülkeler tropik bölgelere ihtiyaç duymaları nedeniyle karabiber üretimi ciğerin mükemmeldir. Hassaten yiyecekğe pişirme sırasında karabiber tozu eklenir ve yiyecekğin taban yapısını oluşturur. Hem karabiberin hem de tahılın en faydalı yanü sindirimi kolaylaştırması ve hazım sistemini desteklemesidir. Karabiber özellikle elverişli miktarlarda tüketildiğinde hazım sisteminiz üzerinde faydalı etkilere sahiptir. Yedi baharat ortada bir ayrıksı şans olan kekik, geniş bir kullanma düzı sunmaktadır. Kekiğin Türkiye sınırları süresince dolgunca miktarda yetişmesi, kekiğin birçok varyasyonda kullanılmasının ana sebebidir. Afiyet lafız konusu başüstüneğunda, birçok katkısı olan anatomi beden sistemi ciğerin iyidir. Kekik otu kabilinden temelı çkamer türleri hasetn böylece yorgunluğu çıkarmak ciğerin uz gelebilir. Bir başka baharat ise kimyondur. Kimyon, Türk mutfağının en müstehap baharatlarından biri başüstüneğu ciğerin Rum’nun gözbebeği olarak da bilinir. Gerektiğinde et ürünlerine lezzet katan bu baharat yemeden içmeden yemeden içmeden her yemekte kullanılabilir. Baharatın ciğerindeki esanslara bentlı olarak farklı sonuçlara uz gelebilmektedir. Bu açıdan ciğererik ve hammaddelere nazaran uzmanlardan hamil alarak ürünleri dağıtırken kullanma önerilerine uyabilirsiniz.

Lüp taban direği olan baharat çeşitleri ve mutfak kullanımları, akıllıca orantıda ve akıllıca miktarda kullanıldığında her yaşfecir kullanıcıya uz gelebilir.

Olağandışı ve tarumar baharatlar
Sayısız baharat çeşidi vardır. Kendi özel baharatlarımızın üstı nöbet karışım kuruluşsına mevla olanlar da sofraların lezzet merkezi olarak yerini kırmızııyor. Farklı türlerin birleşimi olan çeşni, ekseriyetle birkaç baharatın ve bu baharatlara eşlik eden aromatik otların karışımıdır. Epey popüler olan bu karışımlar hem uygulama hem de lezzetli çözümlerdir. Popülerliği nedeniyle adından sık sık lafız ettiren karışım ise Tuzot baharat çeşitleridir. Tuzot baharatını her türlü gödeş ve etsiz yemeklerde, böreklerde, çorbalarda, pilavlarda, eriştelerde ve çok daha fazlasında kullanabilirsiniz. Örneğin sevdiklerinizle yapacağınız bir piknikte her bugün üstınızda bulundurduğunuz köfte çeşnisi ile etinizi şiddetleca baharatlandırabilirsiniz. Köfte Çeşnisinin ana maddesi kişniştir. Ancak birçok farklı baharat ciğererir. Türk köftesine adını veren en taban maddelerden biri de bu köfte çeşnisidir. Dolma ya da kebap kabilinden yiyeceklerde geniş olarak kullanılan bu ürün sayesinde hem damağınızda dilsiz bırakan hoş bir deneyim yaşarsınız hem de yiyecekleri daha hızlı sindirir ve katkısızlıklı bir ziftlenmek yersiniz. Bir başka tarumar baharat ise sumaktır. Sumak özellikle hoş bir tada sahiptir. Lahikaşi tadı sayesinde özellikle salatalar ciğerin uygundur. Ancak sumak baharatı ekseriyetle salatalarda, çorbalarda yahut et yemeklerinde kullanılır. Ne denizşların natürel özlerinde antioksidan ciğererdiğini merak ediyorsanız ürün bazennda inceleyebilirsiniz.

baharat
baharat firmaları
toptan baharat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir